Korkularınızdan kurtulun!

08.08.2018
A+
A-

İş kurma her bireyin hayal ettiği, gönülden istediği bir şeydir. Herkes bir iş yeri açmak için bazı girişimlerde bulunur. Her birey kendi işini kurarak para kazanmak ister. Tabi herkesin istediği bazı şeyler gerçekleşmeyebilir. Çünkü iş kurmak bazı riskler taşımaktadır. Bu riskler ise bireyi korkutmaktadır.

Yenmeniz Gereken 5 Korku

1.Parasız Kalmak

Bir girişimci olarak sermaye çok büyük bir endişe sağlar. Bir iş kurmak isterseniz bir sürü para gerektirmektedir. Bireyin ilk olarak düşündüğü ise “yatırdığım parayı düzenli bir gelir sağlayabilecek miyim? Sağlayamazsam bütün sermayemi kaybeder miyim?” gibi sorularla sürekli takılmaktadır. Düzenli bir kâr sağlanamaması girişimcilerin en büyük korkusu olmuştur. Artık yeni girişimciler tüm birikimini kaybetmemek için devletin güvence verdiği teşvikleri ve hibeleri tercih etmektedir.

2.Yeterince İyi Olmamak

İş kurmada ikinci korku ise bireylerin işe giriştikleri alanda tam bir bilgiye hatta hiç bir bilgi ve beceriye sahip olmamaları. Başlayacağınız iş hakkında yeterli düzeyde bilgi ve beceri sahibi olmanız gerekmektedir. Aksi halde işinizden bıkıp en kısa sürede işinizi başka birine devrettiğinizi göreceksiniz. Diğer bir konu ise rekabet edebilecek kadar iyi olmadığını düşünmek, bu olay yeni bir girişimciyi zayıflatır. En yalın ve en sade ürünle piyasaya girmek lazımdır. Başlangıçta en iyisi ve mükemmel olmak zorunda olmayın. Bazı mevkilere gelebilmeniz için çabalamak, çalışmak lazımdır. Sabredip beklemeniz gerekmektedir.

3.Başarısızlık Korkusu

Başarısızlık korkusu bütün hayatımız boyunca karşımıza çıkmaktadır. Her şekilde başarısızlık ilerlemenizde engel olmaktadır. Başarısızlığın önüne geçmeniz gerekmektedir. Aksi halde her türlü başarısızlık size zarar verecektir. Bazı durumlarda yaptığınız bir başarısızlığınız size öğrenme fırsatı vermektedir. Başarısızlıklarınız bazı konularda size ders çıkarmanızı sağlar.

4.Bunalmak

Her birey girişimcilik hayatını seçtiğinde kolay bir iş olmadığını bilmektedir. Biri kalkıp da size girişimci olmanın zengin olmanın en kolay yolu demişse yalan söylemiş olur. Girişimcilik büyük zorluklarla, stresle ve mücadeleyle doludur. Girişimcilikte ikinci konusu kontroldür. İşinizde kontrol sağlamanız gerekmektedir. İşinizde zaman zaman kendinizi bunalmış hissedeceksiniz. Örneğin bir sürü parasal problemle uğraşıp bunaldıysanız en iyi çözüm yolu bir mali müşavir tutmaktır. Bu sayede üzerinizde ki yükü hafifletip işinizden bunalmayı ortadan kaldırabilirsiniz.

5.Bilinmezlik

Bir işe başladığınızda önünüzde bilinmeyen bir belirsizlik vardır. Bir iş planı yaparsınız, biraz parayla, akıl hocası ile ilk kez faaliyete geçtiğinizde sizi neyin, nelerin beklediğine dair hiç bir fikriniz olmaz. Ne kadar risk olarak heyecanlandırıcı görülse de korkutucu bir özelliği vardır. Bilinmeyen hesaplanmayan bir gelecek olduğundan dolayı girişimcileri korkutmaktadır.

İş kurma korkaklar için değildir. Bir iş kurmak istiyorsanız korkularınızdan dersler çıkararak hazırlıklı olmanız gerekmektedir. İşinizi kurarken korkularınızdan kaçmak yerine korkularınıza sahip çıkın.

Yazı İşleri
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.