Fas’ın Sıvı Altını Argan Yağı

23.03.2015
A+
A-

Fas’ın sıvı altını olarak adlandırılan argan yağı, Dünya’da sadece Fas’ın güney batısında yetişen argan ağacının meyvesinden elde edilen mucizevi bir yağdır. Argan yağı, antik çağlardan bu yana Faslılar tarafından kozmetik ve sayısız şifa kaynağı olarak kullanılan, %100 doğal, katkısız, eşsiz bir yağdır.

Argan yağı, argan ağacının meyvesinde bulunan çekirdeklerden çıkarılmaktadır. Argan yağının üretiminde kullanılan argan ağacı, yok olma tehlikesine karşı, Unesco tarafından koruma altına alınmıştır. Bilimsel araştırmaların da gösterdiği gibi, argan yağına eşdeğer bir ürün bulunmamaktadır.

Argan yağının üretimi oldukça zahmetli bir işlemdir. 1lt argan yağını çıkarabilmek için, argan ağacından toplanan 30kg meyveden alınan 4,5kg çekirdek kullanılmaktadır.

Argan Yağının Saça Faydaları

Bu mucizevi yağ, kuru saçlar, sert saçlar, cansız ve donuk saçlar ve birçok saç problemlerinin çözülmesinde çok önemli rol oynar. Argan yağının hasarlı saçların onarılmasında bu kadar etkili olmasının nedeni; içeriğinde başka hiçbir üründe bu kadar yüksek oranda bulunmayan E vitamini, Omega 3, Omega 9 doymamış yağ asitlerinin saçı mükemmel şekilde beslenmesinden kaynaklanmaktadır. İçerdiği limoleic ve oleic asitler saçı nemlendirip, kurumasını önler.

Argan yağı saç foliküllerine (saçın içinde büyüdüğü yapı) derinlemesine nüfuz ederek saç köklerini besler, güçlendirir ve böylece saç dökülmesinin önlenmesine yardımcı olur.

Kan dolaşımını olumlu yönde etkileyerek, saç derisindeki hücrelerin canlı kalmasına yardımcı olur.

Saç kırılmasının oluşumunu engellemeye ve daha önce çeşitli etkenler nedeniyle oluşan saç kırıklarının giderilmesine yardımcı olur.

Argan yağı zengin Omega 3, Omega 9, doymamış yağ asitleri içermesinden dolyayı, saç köklerine kadar nüfuz ederek, hasar görmüş saç foliküllerini (saçın içindeki büyüdüğü yapı) onarılmasına yardımcı olur.

Diğer saç yağlarından farklı olarak argan yağı saçı yağlı göstermez ve saçı ağırlaştırmadığından dolayı saçın stilini bozmaz.

Kuru, donuk ve üstesinden gelmesi zor saçlar için idealdir.

Argan yağı çok hafif olması, neredeyse ağırlıksız olmasından dolayı saça şekil verilmesini kolaylaştırır.

Argan yağı, fön, kimyasal tedaviler ve saç düzleştirilmesi nedeniyle hasar gören saçların eski sağlıklı görünümünü kazanmasına yardımcı olur.

Saçın boyanması sonucunda ortaya çıkan, saçın sertleşmesi ve renginin solması gibi şikayetler düzenli argan yağı kullanımıyla giderilmesine yardımcı olur.

Argan yağı saçlar tarafından hızlı bir şekilde emilerek, saçın kaybettiği nemi geri kazandırır.

Zararlı UV ışınlarına karşı koruyucu kalkan oluşturur ve çevresel faktörlerden oluşan kirlenmelerden saçı korur.

İçeriğinde bulunan yüksek oranda E vitamininden dolayı, argan yağı saçın uzamasında da çok etkilidir.

Saçın parlaklığını ve yumuşaklığını geri kazanılmasına yardımcı olur.

Argan Yağının Cilde Sağladığı Faydalar

Argan yağı aynı zamanda cildin doğal Ph değerini geri kazanmasına yardım eder.

Kırışıklıkların azalmasına ve cildin yumuşamasına yardımcı olur.

Akne, egzama ve sivilce kızarıklıklarının azaltılmasında çok faydalıdır.

Argan yağı cilt hücrelerini yenileyici özelliği bulunduğundan dolayı, güneş, kava kirliliği, stres ve sigara gibi nedenlerden dolayı cildin erken yaşlanmasını engeller.

Argan yağı cilt tırnaklara uygulandığında, tırnakların güçlenmesine yardımcı olur.

Çatlakları önlemede argan yağı çok etkili bir özelliğe sahiptir. Özellikle hamilelik nedeniyle oluşan çatlakların giderilmesinde kullanılabilir.

Argan Yağının Tırnaklar için Faydaları

Kırılgan tırnak yapısını güçlendirir. Kalkan tırnak etlerini yatıştırır, yumuşatır, nemlendirir. Manikürün ömrünü uzatır. Her gece ele ve ayağa uygulamak yumuşacık eller ve ayaklara sahip olmanızı sağlar.

Argan Yağının Yaşlanmayı Geciktirici Anti-Aging Etkisi

Argan yağı cildi yumuşatır, nemlendirir ve cildi kurumaya karşı korur.

Gündüz ve gece kullanımıyla kuru ve nemli cilt arasında denge kurar.

Geceleri tüm cilt tipleri için harika bir etki oluşturur. Uyku boyunca cildin yenilenmesini sağlar ve cildin yaşlanmasına karşı savaşır.

Nemlendirici etkisi çok güçlüdür; cildi dışarıdan gelecek güneş, kötü hava, soğuk, çatlak ve gerginliklerinin oluşumunu önleyerek erken yaşlanmanın önüne geçer.

Lekelerin, Sivilcelerin ve Boyun Kırışıklıklarının Giderilmesi

Argan yağı haftada 2-3 defa olmak üzere hafif bir masaj ile cilde yedirilerek uygulanmalıdır. Maksimum etkinin sağlanması için tercihen gece yatmadan önce uygulanmalıdır. Eğer sivilceniz varsa yatmadan önce yağı pamuklu bir çubukla da yüzünüze uygulayabilirsiniz. Argan yağı mutlaka temiz bir cilde uygulanmalıdır. En iyi etkinin sağlanması için yağı uygulamadan önce buhar banyosu yapınız ya da en azından haftada bir kez, normal banyo yaptıktan sonra argan yağını vücudunuza uygulayın ve rahatlayın. Sonucu çabucak göreceksiniz. Cildiniz daha pürüzsüz ve yumuşak olacak ve ipeksi bir his uyandıracak.

Selülit ve Çatlak İzleri

Argan yağını mevcut güzellik kreminizin altına kullanmanız önerilmektedir. Argan yağı %100 doğal bir üründür.

Ciltteki çatlakları önlemesi ve ilde tekrar elastikiyet kazandırması açısından çok faydalı bir üründür. Argan yağı kullanımıyla birlikte pek de estetik olmayan bu çirkin izler silinir ve cildiniz elastikiyet kazanır.

Göğüs Bakımı İçin Mükemmel Bir Ürün

Argan yağı göğüs ve göğüs bölgesi bakımı için mükemmel bir üründür. Göğüslerin forma girmiş, daha sıkı ve nemli bir hale gelmesine yardımcı olacaktır.

Nasıl Kullanılmalıdır?

Argan yağının daha fazla etki göstermesi için ilgi bölgeye sürmeden önce temizlenmesi önerilir. Gün içinde uygulanabileceği gibi özellikle gece uygulamak çok daha iyidir.

Argan yağı masaj için de son derece uygun bir üründür. Tercihen duştan sonra temiz vücuda avuç içinde ısıtılarak uygulanması etkili sonuçlar verir. Vücut tarafıdan kolayca emilmektedir. Diğer yağlarda olduğu gibi yapışkan bir formda değildir. Bu nedenle argan yağı ile yapılan bir masajdan sonra duş almak gerekmez.

Saç için uygulamak istediğinizde kafa derinizin ıslanacağı kadar argan yağı uygulayın. Kafa derinize yavaş hareketlerle masaj yapın. Saçınızı ılık bir havluyla örtün ve 30 dakika boyunca böyle bekleyin. Daha sonra saçınızı yıkayın. Gündelik olarak kuru saçınıza uçlara uygulayabilirsiniz.

Tırnaklar için özel formül: limonu sıkın ve suyuna argan yağı koyarak bir karışım elde edin. Bu karışımın içinde 15 dakika boyunca parmak uçlarınızı bekletin. Tırnaklarınızın sağlıklı bir biçimde kalması için bu karışımı haftada 1 kere 15 dakika boyunca uygulamanız yeterli olacaktır.

%100 saf Argan yağı, argan sabunu, argan peelingi ürünlerini Melissima’dan temin edebilirsiniz.

Sevgilerimle,

Elif KARAKIŞLA

Elif Karakışla
Elif Karakışla
Elif Karakışla, dendiği zaman akla ilk gelen kelimeler hangileridir, çok merak etmişimdir. Bana sorsanız arkamdan merhametli, çalışkan, başarılı denmesini isteyebilirim.Hayatımı da bu doğrultuda şekillendirmeye devam ediyorum.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.