90/90/1 Kuralı

02.12.2019
A+
A-

Aklınıza şahane bir iş fikri mutlaka gelmiştir. Hayatınızı kökünden değiştirebilecek, insanların hayatında önemli bir etki yapabilecek ve size milyonlar kazandırabilecek bir iş fikri…

Ancak bu fikri hayata geçirme konusunda eylemsiz kaldınız. Yapabilirdiniz ancak yapmadınız.

Bu hepimizin başına gelen bir şey, merak etmeyin.

Hayatımızdaki envai çeşit sorun ve meşguliyetten ötürü aklımıza gelen parlak fikirlerin peşinden gidemiyoruz çoğu zaman.

Burada en azından şunu belirtebiliriz: Eğer sağlam bir ivme yakalar ve gecenizi gündüzünüze katarsanız başaramayacağınız hiçbir şeyin olmadığını bir defa daha belirtelim.

2000’li yıllarda Ferrari’sini Satan Bilge adlı kitabıyla büyük bir ses getiren Robin Sharma’nın bu konuda öne sürdüğü bir kural var: 90/90/1 Kuralı…

Şimdi gelin bu kuralın başarılı olmakla nasıl bir ilgisi var, ona bakalım.

Yeni Bir Alışkanlık Kazanma Süresi 66 Gündür!

Alışkanlık kazanmak, bir şeye alışmak için 21 gün gerektiği düşünülür. Bu fikir ilk olarak 1950’li yıllarda plastik cerrah Maxwell Maltz tarafından öne sürülmüştür. Maltz, operasyon geçiren hastalarının yeni yüzlerine alışmak için 21 güne ihtiyaç duyduklarını söylemiştir.

1960 yılında Dr. Maxwell Maltz, “Pscyho Cybernetics” diye bir kitap yayınladı ve bu kitap 30 milyondan fazla sattı. Bu kitapta dediğimiz gibi alışkanlık kazanmak için gereken şeylerden ve 21 günün öneminden bahsediliyordu.

Ancak Londra Şehir Üniversitesi sağlık psikolojisi bölümünden Philippa Lally ve arkadaşlarının hazırladığı bir çalışmaya göre yeni bir alışkanlığın otomatik hale gelmesi için gereken süre 66 gün olarak belirtildi.

Lally’nin araştırmasında insanlar 12 hafta boyunca izlendi ve “yemekten sonra 1 litre su içmek”, “akşam yemeğinden önce yarım saat yürüyüş yapmak” gibi alışkanlıkların nasıl kazanıldığı incelendi.

Zor alışkanlıkları kazanmak için gereken süre 66 günden daha uzun sürdüğü gibi kolay alışkanlıklar da 66 günden daha kısa sürdü. Ancak yeni bir alışkanlık kazanmak için ortalama 66 gün gerektiği ortaya kondu.

90/90/1 Kuralı Nedir?

Yani şu anda bilim dünyasında alışkanlık kazanmak için 66 gün gerektiği düşüncesinin hakim olduğunu söyleyebiliriz. Bu da şu anlama geliyor: Bir eylemi hayatınızda kalıcı kılmak için, bir hedefin peşinden gitmek için en az 2 ay sabretmeniz gerekiyor.

Bu noktada Ferrari’sini Satan Bilge kitabıyla bildiğimiz kişisel gelişim uzmanı Robin Sharma, 90/90/1 adlı bir kural öne sürüyor.

Sharma bu kuralı şöyle açıklıyor:

“90 gün boyunca her gün 90 dakika en çok önem verdiğiniz projeye odaklanın. Bu yeni bir ürün geliştirmek olabilir, Facebook’a rakip olabilecek bir web sitesi fikri üzerine çalışmak olabilir. Sizin temel hedefinizi bilemem ancak 90 gün boyunca bu ustalık eseriniz üstünde çalışın.”

Yani evvela başarmak istediğiniz şeyi net bir biçimde belirleyin. Bu kariyer hedefi olabilir, kilo verme hedef olabilir, para biriktirme hedefi olabilir.

Sonra 90/90/1 kuralını tatbik edin.

Örneğin amacınız kilo vermekse, 90 gün boyunca 90 dakika egzersiz yapın.

Amacınız blog açmaksa 90 gün boyunca her gün 90 dakika blogunuza içerik üretin. 90 gün boyunca 90 dakika blogunuza içerik üretirseniz 135 saatinizi bu işe ayırmış olursunuz ki bu süre web sitenizin şahane bir ivme kazanması için oldukça yeterlidir.

Bu 90 dakika boyunca başka hiçbir şeyle uğraşmayın. Instagram’a girmeyin, haber sitelerine girmeyin. Sadece temel hedefinize odaklanın. Mümkünse kendinizi odaya kilitleyin ya da oda da tek başınıza kalmaya çalışın. Tüm konsantrasyonunuzu bu işe adayın.

90 gün boyunca her gün 1.5 saat tek bir hedef üzerine yoğunlaşırsanız elde edeceğiniz sonuç sizi büyüleyecektir.

Robin Sharma şöyle diyor:

“90 gün boyunca her gün 90 dakika teknolojiden ve dikkat dağıtan şeylerden uzak bir şekilde temel hedefiniz üstünde çalışın. Her gün bu projeyi optimize edin ve geliştirmeye çalışın. Bir dahinin en temel özelliği, ya da tüm dahilerin tek ortak özelliği uzun süreler boyunca yalnız bir şekilde en çok önem verdikleri proje üstünde çalışmalarıdır.”

90/90/1 Kuralı sayesinde başarmak istediğiniz konuda uzmanlaşmaya başlarsınız; odaklandığınız konuda yetenekleriniz keskinleşir. 90 gün sonra hayatınız gece-gündüz misali değişmez ancak sıkı bir irade ve yıkılmaz bir motivasyon kazanırsınız.

90 Dakika Uzun Gelirse Ne Yapmalı?

Bu kuralı illa 90/90/1 diye düşünmek zorunda değilsiniz. 50 gün boyunca tek bir proje üstünde 50 dakika çalışmak da uygundur. Mühim olan belli bir disiplin kazanmaktır.

Ancak biz 90/90/1 kuralına sadık kalmanızı tavsiye ediyoruz. Her gün 1.5 saat erken uyanıp bu proje üzerinde çalışın. Dünyanın en başarılı ve en zengin insanlarının sabah 5.30’da kalkmalarına bu noktada şaşırmamak gerekir. Kesintisiz, dikkat dağıtacak bir şey olmadan, sabahın en sessiz sakin saatlerinde 1.5 saatlik bir çalışmanın farkını gözle görülür bir şekilde hissedersiniz.

Robin Sharma ve 90/90/1 Kuralı
Şimdi, Robin Sharma’nın 90/90/1 kuralını detaylarıyla anlattığı videoda söylediklerine bakalım:

Merhaba, ben Robin Sharma. Unvansız Lider, Sen Ölünce Kim Ağlar ve Ferrari’sini Satan Bilge kitaplarının yazarı ve Titan Academy’nin kurucusuyum. Bu konuşmada size kısa ama çok etkili bir şeyden bahsedeceğim.

Titan Academy’deki derslerimde öğrettim 90/90/1 Kuralı hakkında konuşacağım.

Bu kurala geçmeden neden böyle bir şeye giriştiğimden bahsetmeliyim. İnsanların çoğu sadece şikayet eder. Bu kişiler telefonlarına bağımlı halde yaşar ve telefon bağımlılığının bilimsel bir yanı olduğu artık pek çok araştırma sayesinde biliniyor.

Beynimizin teknoloji bağımlılığıyla ilgili bölgesi, kokain bağımlılığı ile aynı noktada yer alıyor. Evet, Silikon Vadisi’nde çok derece zeki insanların kendilerine sürekli sordukları bir soru olduğunun da farkındayım:

Nasıl daha iyi bir uygulama geliştirebiliriz?
Nasıl daha popüler bir oyun yaratabiliriz?
İnsanların kendine bağlayan bir sosyal medya uygulamasını nasıl yaratabiliriz?

Bugün sosyal medya platformlarına baktığınız zaman, beyindeki ödül mekanizmasına uygun bir şekilde tasarlandıklarını görürsünüz. İşte bu nedenle muhteşem Roma’da gezerken, NBA maçı izlerken, şahane bir yemek yerken insanlar bu anın keyfini çıkarmak yerine telefonlarına odaklanıyorlar. Bu kişiler yürürken bile telefon ekranına odaklanmış hale oluyorlar.

Son araştırmalar ortalama bir çalışanın zamanının %50’sinde dikkatinin dağınık olduğunu gösteriyor.

Burada size sürüden ayrılıp üstün performans göstermenize katkı sağlayabilecek bir teknikten bahsedeceğim. Çevrenizdeki insanların %95’ine bakıp onların yaptığının tam tersini yaparsanız yaratıcılığınız, üretkenliğiniz ve insanlığınızın arttığını göreceksiniz.

Peki 90/90/1 kuralı neden önemli?

Bu kuralı Titan Academy’de öğretiyorum. Öğrettiğim daha farklı yöntemler de var ancak şimdilik sadece 90/90/1 kuralına odaklanacağız.

90 gün boyunca 90 dakikanızı tek bir projeye ayırın. Tekrar ediyorum, 90 gün boyunca mesainizin ilk 1.5 saatini en çok önem verdiğiniz işe ayırın.

Bu oyunu değiştiren bir hareket olacak. Belki internet dünyasında devrim yaratacak bir kod yazmakla meşgul olacaksınız. Belki şu anda hiçbir firmanın sunmadığı yepyeni bir ürün geliştireceksiniz. Sizin oyun değiştirici projenizi ben bilemem ancak bu 1.5 saat boyunca kendi şiirinizi yazacaksınız. Hayatınızın eserini bu 90 günde geliştirmeye başlayacaksınız.

İnsanların %95’i başarısızlıkları ve sıradan yaşamları için çeşitli bahaneler öne sürer. Zira olağanüstü sonuçlar elde etmeye yönelik bir şey yapmaz bu kişiler. En verimli saatlerini kedi videosu izleyerek geçirirler.

En verimli, en iyi saatlerini internette amaçsızca gezinerek, Twitter’daki bildirimleri kontrol ederek, gerçekten kendilerine bir şey katmayan arkadaşlarıyla konuşarak geçirirler.

Zira bu kişilerin canı sıkılıyordur ve dikkatlerini dağıtmak için gelişigüzel şeylerle meşgul olurlar. Zira ifade edilmeyen şeyler bir süre sonra bilinç altında birikir ve kişiyi rahatsız eder. Onlar da boş durmaktansa amaçsız ve gereksiz de olsa bir şeylerle meşgul olmak zorunda hissederler. Geyik muhabbeti, internette gezinmek, komik kedi videosu izlemek bir tür uyuşturucu haline gelmiştir. Kısa süreliğine de olsa iyi hissettiren bu şeyler sayesinde serotonin salgılamaya çalışırlar.

Şunu söylemeye çalışıyorum: Eğer son derece dikkatli olmazsanız dikkatinizi dağıtan birçok şeyin ağına düşersiniz ve %95’lik gruba dahil olmaya devam edersiniz. Ancak %5’lik grup bundan çok çok daha farklı bir tarza sahiptir. Siz de %95’lik grubun yapmak istemediği şeyleri yapmaya istekli olmak durumundasınız. Bunlardan biri, dikkat dağınıklığından kurtulmaktır.

En verimli olduğunuz platinyum değerindeki saatleri en çok önem verdiğiniz şeylere aktarmalısınız yani. Bu genelde sabah 5 ve 9 arasındaki zaman dilimidir. Sabah enerjiniz ve konsantrasyonunuz yüksek ve zihniniz berraktır.

90 gün boyunca günün ilk 90 dakikasını önemli projenize çalışarak geçirin. Bu süre boyunca sizi hiçbir şeyin rahatsız etmesine izin vermeyin. Telefonu kapatın, kapınıza “Rahatsız etmeyin” notu asın ve 90 dakika boyunca kendinizle baş başa kalın. Arkadaşlarınız ve aileniz bu durumu garipseyebilir ancak onlara söyleyin: “90 gün boyunca her sabah 90 dakika beni rahatsız etmeyin, bir şey sormayın, bir şey söylemeyin.” deyin mesela. Bu projeyi her gün biraz daha optimize edin, tüm enerjinizi bu işe adayın 90 dakika boyunca.

Dahi olarak bildiğimiz insanların ortak özelliği kendi başlarına uzun süre boyunca odaklanarak tek bir iş üzerinde çalışmalarıdır. Einstein başarıya böyle ulaştı. Jean-Michel Basquiat sanat eserlerini böyle ortaya koydu.

90/90/1 kuralını hayatınıza entegre ederseniz üretkenliğiniz, verimliliğiniz ve yaratıcılığınızın katlanarak arttığını fark edeceksiniz. Rakiplerinizden daha üstün bir mental yapıya kavuşacaksınız. Bir anlamda dahi insanların zihin yapısına sahip olacaksınız.

Bu yeni zihin yapısı işinize, kariyerinize ve özel hayatınıza şahane katkılar yapmanızı sağlayacak. Unutmayın ki liderlik iki şey üzerine inşa edilir: Kişisel gelişim ve olabildiğince çok kişiye yardım etmek. 90/90/1 ilkesi size bu özellikleri kazandıracak.

Kaynak: yeniisfikirleri.net

Yazı İşleri
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.