Zengin Olmak İstiyorsanız Zengin İnsanlar Gibi Düşünmek Zorundasınız

24.09.2019
A+
A-

Self-made (yani miras yoluyla değil, alın teri ile) milyoner olan Steve Siebold, “How Rich People Think” (Zenginler Nasıl Düşünür) adlı kitabında bir noktaya değiniyor:

“Zengin olmak için zengin bir insan gibi düşünmeyi öğrenmek zorundasınız. Ben düşünce yapımı değiştirdiğimde para akışının hızlandığına bizzat şahit oldum. Bu açıdan zengin bir insan gibi düşünmenin tek yolunun da zengin insanların hayatını iyi araştırmak olduğunu söyleyebilirim.”

Yazımızda Steve Siebold’un bu eserinde bahsettiği düşünce yapılarından bahsedeceğiz.

Yani zengin olmak için zenginler gibi düşünmeye nasıl başlamak gerektiğini öğreteceğiz sizlere.

1. En Az 2 Farklı Gelir Kaynağına Sahip Olun

Zengin insanlar hayatlarını kazanmak üzerine kurarlar ve tek bir gelir kaynağına bel bağlamazlar.

Araştırmacı yazar Thomas Corley, kendi çabalarıyla zengin olan kişilerin hayatını araştırdığı çalışmasında bu kişilerin asla tek bir gelir kaynağına bağlı olmadıklarını, mutlaka en az 2 farklı yerde nakit akışına sahip olduklarını belirtiyor.

“Bu kişilerin %65’i 1 milyon dolarlık bir servete ulaşmadan önce en az 3 farklı gelir kaynağına sahip durumda. Ek iş, al-sat, part-time gibi işlerde çalışarak aylık kazançlarına katkı sağlamak bu kişilerin en temel özellikleri.”

2. Zengin İnsanlarla Arkadaş Olun

Arkadaş çevreniz kariyeriniz açısından çok büyük öneme sahiptir. İçine doğduğunuz aileyi değiştiremezsiniz ancak arkadaş çevrenizi değiştirebilirsiniz.

Steve Siebold şöyle diyor:

“En çok zaman geçirdiğiniz arkadaşlarınız sizin değerinizi belirler. Bu nedenle zengin insanlar zengin insanlarla arkadaşlık kurar çoğu kez. Zengin ve başarılı insanlar kimlerle arkadaşlık kuracağına özen gösterir. Amaçları kendileri gibi başarı odaklı bireylerle ilişki kurmaktır.”

Eğer kendi arkadaş çevrenizde başarıya odaklı, motivasyonu yüksek kişilerin eksikliğini hissediyorsanız çevrenizi değiştirin. Farklı etkinliklere katılın, farklı mesleki gruplarla arkadaşlık kurun.

Yani mevcut arkadaş ortamınız sizi boğuyor ve enerjinizi emiyorsa bu kişilerle ilişkinizi gözden geçirmeniz sizin lehinize olur.

3. Yatırım Yapmak İçin Birikim Yapın

“Zengin olmanın en sağlam yolu yatırım yapmaktır. Para biriktirmenin temel amacı da bu parayı yatırım amacıyla kullanmak olmalıdır.” milyoner Grand Cardone.

Esasında ne kadar birikim ve yatırım yaptığınız, aylık kazancınızdan çok daha önemlidir.

Finans uzmanı Ramit Sethi bir yazısında şöyle diyor:

“Milyonerler yıllık kazançlarının %20’sini birikim hesabına aktarır. Bu nedenle servetleri yıllık kazançlarıyla değil, yaptıkları birikimle ölçülür.”

4. Konforunuzdan Ödün Verin

Eğer daha çok para kazanmak istiyorsanız konfor çemberinden çıkmalısınız.

Yani sizi o an için %100 mutlu etmeyen ancak uzun vadede yararlı olacağını bildiğiniz şeyler yapın.

Örneğin çalıştığınız şirketten aldığınız maaş için zam isteyin. Aylık kazancınızı artırmanın en basit yollarından biridir bu. Ancak patronla kötü olmamak yahut işinden olmak için pek çok insan bu seçeneği düşünse bile uygulamaya dökemez.

Maaşınıza yapılacak 1000 liralık bir zam sizi zengin etmez. En fazla her ay bir tık daha rahat yaşamanıza yardım eder. Fakat burada rakamdan ziyade mantık önemlidir.

Kişinin kendi değerini bilmesi ve bu değerin karşılığını talep edebilmesi, zengin bir insan ile vasat bir insan arasındaki temel ayrımdır.

5. Kişisel Gelişime Önem Verin

Zengin insanların ortak özelliklerinden biri de kişisel gelişime önem vermelidir.

Alışık olmadığınız bir konu hakkında kitap okumak, daha önce denemediğiniz bir spor kursuna katılmak, şehrinizdeki girişimcilerin düzenlediği aylık network toplantılarına katılmak gibi şeyler yeni alışkanlıklar kazanmak için güzel yöntemlerdir.

Thomas Corley bu konuda şöyle diyor:

“Alışık olmadığınız konularda yeni bir şeyler yapmak başlangıçta size huzursuzlık ve endişe verir. Ancak zamanla bu konuda ilerlediğiniz zaman huzursuzluk ortadan kalkar. Kişisel olarak gelişirsiniz ve yeni insanlarla tanışırsınız.”

6. Şatafata Aldanmayın

Milyoner Grant Cardone şöyle diyor:

“Kurduğum şirketler ve yaptığım yatırımlar mevcut paramın 15 katını kazandırana kadar ne Rolex ne de lüks bir Mercedes aldım. Servetim birkaç milyon dolara ulaştığında bile 8 yaşındaki Toyota Corolla’mı kullanmaya devam ettim. Bu açıdan şu tavsiyede bulunabilirim: Kullandığınız lüks araba ya da kolunuzdaki 100.000 dolarlık saatle değil, işinizi iyi yapmanızla ve iş ahlakınızla bilsin insanlar sizi.”

Bu düşünceyi dünyanın en zengin insanlarından biri olan Warren Buffet da paylaşıyor.

Serveti 60 milyar doları geçen Buffett, sabahları kahvaltı için aldığı bir sandviçe 3 dolardan daha fazla ödemiyor. Yani düşünün, 60 milyar dolarlık serveti olan bir insan bile 5 dolara satılan bir sandviçi pahalı bulup almıyor.

Sonuç

Velhasıl-ı kelam, eğer beklentilerinizi yüksek tutar, kazandığınız paranın ciddi bir bölümünü çarçur etmeyip birikim yapar, konforunuzdan ödün vermeye razı olur, zengin insanlarla arkadaşlık kurar ve onların zihin yapısına sahip olursanız siz de hayalinizdeki hayata kavuşabilirsiniz.

Bunun için de büyük düşünmek, kaderine razı olmamak ve kendi kaderini değiştirmek için mücadele etmek gerekiyor.

Yazı İşleri
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.