Hedefiniz akıllı mı?

Barbaros Karakışla
1959 yılında Kadıköy'de doğan Karakışla lise öğrenimini 1976 yılında Amerikan Robert College'de tamamladı. Ardından Boğaziçi Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden 1981 yılında Lisans ve 1983 yılında Yüksek Lisans derecelerine hak kazandı. Profesyonel kariyerine 1981 yılında Deniz Taşımacılığı sektöründe başlayan Karakışla, 1986 yılında uzun yıllarını vereceği Bankacılık sektörüne geçiş yaptı. Yaklaşık 10 yıl boyunca ağırlıklı olarak yabancı sermayeli bankalarda Kurumsal Bankacılık kariyeri yapan Karakışla, 1995 yılında Citibank'ın kurucu yönetim kademesinde yer alarak Bireysel Bankacılık kariyerine geçiş yaptı. Sırasıyla, Citibank, Interbank, TEB ve Akbank'ta Bireysel Bankacılık'tan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak bir çok önemli projeye imza attı. Deutsche Bank'ın Ülke Başkanlığını da yapan Karakışla son 3 yıldır Abu Dhabi menşeyli bir bankanın üst düzey yöneticiliğini icra ettikten sonra Türkiye'ye kesin dönüşü ile birlikte Yönetim Danışmanlığı ve Yönetici Koçluğu yapmaktadır.
05.08.2018
A+
A-

’’Hedefi olmayan gemiye, hiçbir rüzgar yardım edemez’’ demiş ünlü Fransız yazar ve düşünür filozof Montaigne.
Gerçekten de ne kadar doğru bir deyiş. Kendine hedef belirlemeyen, geleceğini planlamayan, bu hedef için gayret göstermeyen bir kişi nasıl ilerleme kaydedebilir ki ? Zira, insan yaşamındaki ilerlemeyi en sağlıklı ölçümlemenin yoludur, hedef koymak ve ona ulaşmak. Bu hayat bizim olduğuna göre, yol haritamızı çizmek de bize düşer.

Eğer hedef, onu elde edinceye kadar sürekli peşinden koştuğumuz değerli bir şey ise, onu tesadüflere bırakamayız. Aksine, sonunda ödül olduğuna göre, baştan sona bir süreci yönetmek işin ruhudur.

Peki ama, kendimize hedef belirlerken, doğru bir yol haritası ve çerçeve oluşturduğumuzdan emin olabiliyor muyuz ? Herşeyden önce, hedeflerimiz yeterince akıllı mı ?

’’Hedefin akıllısı mı olur?’’ dediğinizi duyar gibiyim. İngilizceden aktarınca oluyor. Hedef belirleme konusunda olmazsa olmaz 5 kriteri alt alta sıraladığımızda İngilizce’de ’’akıllı’’ anlamına gelen SMART kelimesi akronim olarak ortaya çıkıyor :

Specific. : Belirgin
Measurable : Ölçülebilir
Action Oriented : Eyleme Yönelik
Realistic : Gerçekçi
Time Bound : Zamanla Sınırlı

Hedeflerimizden emin olmak için, kendimize şu soruları sormamız gerekiyor;
1) Hedeflerim yeterince belirgin mi ?
a. İyi tanımlanmış mı, açık ve sarih mi ?
b. Şeffaf ve berrak mı ?
c. Herkes tarafından kolayca anlaşılabiliyor mu ?

2) Hedeflerim ölçülebiliyor mu ?
a. Hedefe ulaşıldığını nasıl anlayacağım ?
b. Teyit etmek için neye ihtiyacım var ?

3) Hedeflerim eyleme yönelik mi ?
a. Hedeflerimi tutturmak için neler yapacağımı biliyor muyum ?
b. Kendime kolayca bir Eylem Planı çizebiliyor muyum ?

4) Hedeflerim gerçekçi mi ?
a. Hedefleri gerçekleştirmek benim için mümkün mü ?
b. Hedef ne kadar hassas ?
c. Çalışma modelime uygun mu ?

5) Hedeflerim süreli mi ?
a. Bir vadesi var mı ?
b. Bu vadeyi tutturmak mümkün mü ?
c. Gözden geçirme tarihleri belirlenmiş mi ?

Bu soruların cevabını en baştan belirlersek, ’’yakında sigarayı bırakıyorum’’ veya ’’rejime başlıyorum, kilo vermem lazım’’ veya ’’İngilizcemi geliştireceğim’’ veya ’’yakında ağır spora başlayıp biraz kas yapmam lazım’’ gibi ayağı yere basmayan, kendinizin bile pek inanmadığı ’’sözde’’ hedefler ile kendimizi kandırmayız. Aksine, ’’Ağustos sonuna kadar 3 kilo vereceğim’’ tarzı net ve kesin konuşmanın güvenini hissederiz.

Geleceğimiz için hedeflerimizi yazmaya koyulduğumuzda kendimize “Benim için gerçekten önemli olan şeyler neler? Bunların olması için nelerden vazgeçebilirim?” diye sormalıyız. Bu düşünce süreci, hedeflerimizi daha açık ve net görmemize yardımcı olacaktır. Hedeflerimiz ne kadar anlamlıysa, sabahları daha enerjik kalkarız yataktan.

’’Keşke’’ler ile dolu bir noktaya gelmemek için şunu düşünelim; Her zaman yaptığımız şeyleri yapmaya devam edersek, yaşam tarzımız bundan 5-10-20 yıl sonra nasıl olur? Şu anki durumumuzda bir değişiklik yapmazsak gelecekteki durumumuzu nasıl tanımlarız ?

Peter Drucker’ın dediği gibi, ’’Gideceğiniz yeri bilmiyorsanız, vardığınız yerin önemi yoktur’’.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.