Motivasyon

03.07.2018
A+
A-

‘Motivasyon’ ve ‘istemek’ en sık kullandığım kelimelerdir.

İnsanın kendi içindeki mucizevi itici gücü keşfetmesi ancak kendini çok iyi tanıyıp, egolarından sıyrılması ile başlıyor.

Diyetisyenlik mesleği, benim için çok kutsal bir meslek. İnsanların en önemli temel ihtiyaçlarından olan beslenmesini iyileştirmek, sağlığına katkıda bulunmak, hastalıklardan korumak, fit ve formda olmasını sağlayarak hem fiziksel hem de mental olarak iyi hissetmesini sağlamak çok önemli bir görevdir.

Ben kendi kişisel gelişim ve mesleki yolumda ilerlerken; moso ağacından feyz aldım, almaya devam ediyorum.
MOSO; Uzak Doğu’da bataklıklarda çok zor yetişen ancak çok değerli bir bambu ağacıdır. Dikildikten sonra, en ideal şartlar altında bile gözle görülür hiçbir gelişim göstermez. Bunu bilmeyenler ağacın tutmadığını düşünebilirler. Bu yerinde sayma süreci yaklaşık beş yıl sürer. Sonra sihirli bir el dokunmuş gibi, birden bire hızla büyümeye başlar. Aslında ne sihir ne şanstır yaşanan, Moso ağacının duruyormuş gibi yapıp birden bire hızla büyümesinin sebebi, otuz metrelik heybeti taşıyabilmek için toprağa sabırla saldığı yüzlerce metrelik kökleridir.

Moso ağacı, sanılanın aksine hiçbir zaman durmamış, hep çalışmış, hep değişmiş ve gelişmiştir. Ancak bu çalışma dışarıdan gözle görülür bir şekilde değil içeriden toprağın altından olmuştur. Gerekli gelişim için geçirdiği evrimsel ve birikimsel süreç onda bir patlama yaratmış ve beş yılın sonunda hazır olduğunda içindeki değişim dışına da yansımıştır.

Kurucusu olduğum ‘Moso Diyet’in hikayesinin temeli, 2007 de üniversiteden mezun olmamla atıldı. Tıpkı Moso ağacı gibi, beş yılın sonunda 2013’de tüm bilgi birikimimle MOSO DİYET VE BESLENME DANIŞMANLIĞI’ nı açarak hayallerimden birine büyük bir adım attım.

10 senelik mesleki hayatımda, çok insanın hayatına dokundum, fayda yarattığımı gördükçe daha da güçlendim, sosyal meydanında da etkisiyle gittikçe büyüyen bir aile olduk. Çok tesadüfi olarak, yine beş yıl sonra 2018’de bir diğer hayalim olan kitabımı yazdım ve Türkiye’de bir diyetisyen tarafından yazılan ve gastronomi literatüründeki ilk smoothie kitabı olan FİT SMOOTHİE kitabımı çıkardım.

Bedenini doğru besinlerle, ruhunu sevgiyle besleyen herkese şifa olmasını diliyorum.
Son söz olarak; hayallerinizin peşinden gitmekten asla vazgeçmeyin, aslında ne sihir ne şanstı yaşanan, çalışmaktı esas olan…

Yrd. Doç. Dr. Gamze Şanlı Ak
Moso Diyet ve Beslenme Danışmanlığı

Dr. Gamze Şanlı Ak
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.